DOBRODOŠLI V KVIZU 1. PLATFORME TEHNOPARKA CELJE

Krogla, ki je na koncu nihala, se premakne:

Zanimivost: Newtonovo nihalo je sicer svoje ime dobilo po svojem izumitelju, angleškem fiziku in matematiku Isaacu Newtonu. V 70ih in 80ih je bilo, v pomanjšani verziji, namenjeno kot priljubljen namizni okras direktorjev in šefov v pisarnah velikih korporacij Amerike.
Kaj je škripec?

Zanimivost: Škripčevje je sestavljeno iz pritrjenih in gibljivih škripcev. Arhimed, grški fizik, matematik in izumitelj, naj bi s pomočjo škripčevja z lastno močjo premaknil celo ladjo s posadko vred.
Zobniški prenos je sestavljen iz večjega in manjšega zobnika. Manjši zobnik se vrti hitreje, vendar z manj moči. Večji zobnik pa se vrti:

Zanimivost: V prvem stoletju našega štetja so se na pnevmatiki z vodnim kolesom rimskega arhitekta Bidobisa uporabljali tudi zobniški pogoni. V 14. stoletju so se orodja uporabljala za ure.
Vidna svetloba je:

Zanimivost: V 17. stoletju je angleški znanstvenik Isaac Newton odkril pomembno lastnost svetlobe. V temni sobi je tanek svetlobni pramen usmeril skozi optično prizmo ter žarke, ki so izstopili, projiciral na zaslon. Dokazal je, da je bela svetloba zmes vseh spektralnih barv, ki imajo točno določeno valovno dolžino. Tako je prvi uvedel besedo »spekter« iz latinske besede za »sliko«.
Katere so tri osnovne barve svetlobe?

Zanimivost: Pravila aditivnega mešanja imenujemo tudi model RGB, po kraticah angleških besed za tri osnovne barve svetlobnih žarkov: red, greeen, blue (rdeča, zelena, modra). Vsaka od teh barv se lahko pojavi v 256 odtenkih, kar skupno znaša 16.777.216 barv.
Pitagorov izrek lahko zapišemo v obliki formule:

Zanimivost: Pitagorov izrek velja za enega najpomembnejših izrekov v matematiki. Kljub temu, da so sam izrek pred tem uporabljali že Babilonci in Indijci, pa le ti niso skovali dokaza, ki bi dokončno potrdil resničnost izreka. S Pitagoro so izrek začeli povezovati več kot 5 stoletij po njegovi smrti.
Nastanek mehurčkov omogoča raztopina:

Zanimivost: Mehurček iz vode je nestabilen in hitro poči. Da bi stabilizirali njegovo stanje, se nekatere površinsko aktivne snovi, npr. milo, raztopijo v vodi. Milo površinsko napetost vode zmanjša za tretjino. Ravno tako preprečuje izhlapevanje vode in s tem podaljša življenje mehurčkov.
Površinska napetost je pojav, ki je značilen za:

Zanimivost: Britanski umetnik je svetovni rekorder v izdelavi milnih mehurčkov. V milni mehurček je spravil kar 50 ljudi, poleg tega pa je v en milni mehurček spravil največ – kar 49 – manjših milnih mehurčkov.
2. Newtonov zakon pravi:

Zanimivost: Sir Isaac Newton je bil tako majhen in šibak, da niso verjeli niti, da bo preživel svoj prvi dan, kaj šele 84 let, kolikor je bil star, ko je umrl, domnevno zaradi zastrupitve pri alkimističnem poskusu.
Pospešek je v fiziki:

Zanimivost: Katera stvar, ki je prišla izpod človeških rok, ima najhitrejši pospešek? Najhitrejši pospešek vseh časov je leta 1957 čisto po nesreči izkusila 900-kilogramska jeklena pokrovka 150 metrov globokega jaška, v katerem je eksplodirala ameriška eksperimentalna atomska bomba.
Kje so se pojavili prvi zametki oblike in zasnove invalidskega vozička?

Zanimivost: Večji preskok, predvsem v širši rabi invalidskih vozičkov se je zgodil leta 1887, ko so v Atlantic City-ju ponudili izposojo vozičkov težje gibljivim turistom. Kmalu so premožni turisti začeli »izposojati« tudi služabnike, ki so jih “sprehajali” po okolici.
Kaj je astronomija?

Zanimivost: Ime astronomija izhaja iz stare grščine, v kateri astron pomeni »zvezda«, nomos pa »zakon. To lahko prevedemo kot »zakoni zvezd«.
Slike, ki nam jih kažejo navadna ogledala, sledijo osnovnemu zakonu optike:

Zanimivost: Arheologi predvidevajo, da so bila prva ogledala izdelana iz raznih obdelanih naravno visoko odbojnih kamnin. O tem pričajo ena izmed najstarejših najdenih zrcal iz vulkanskega stekla, ki so jih našli v Anatoliji, v azijskem delu Turčije in jih umeščajo v leto 6000 pr.n.št.
Kaj je iluzija?

Zanimivost: Optične iluzije temeljijo na posebnostih fiziologije vida. V resnici vidimo odbito svetlobo, ki v našem očesu ustvari narobe obrnjeno sliko. Žarki svetlobe se nato pretvorijo v električne impulze. Šele tedaj jih naši možgani analizirajo in pretvorijo v sliko. Ta celoten proces traja manj kot desetinko sekunde.
Kje so postavili prvi ogromni klavir?

Zanimivost: Leta 1988 so izdelali novejšo različico ogromnega klavirja s tremi oktavami, na katerega je zaigral slavni Tom Hanks v filmu Big.
Kateri zavod ima sedež v Celjskem domu?

Zanimivost: Stavba je bila zgrajena v novogotskem slogu med letoma 1905 in 1907 po načrtih dunajskega arhitekta Branga. Celjski dom je eno izmed najpomembnejših javnih in kulturnih prizorišč v starem mestnem jedru.
Neskončno ogledalo je sestavljeno iz:

Zanimivost: Yayoi Kusama je priznana Japonska umetnica, ki po navadi pri svojih stvaritvah uporablja pikčaste vzorce in zrcalne sobe. V galeriji v New Yorku je iz starih miniaturnih žarnic v spreminjajočih barvah razkrila šest kotni vzorec, ki se zrcali neskončno.
V katerem režnju velikih možganov leži področje za vid?

Zanimivost: Možgani so razdeljeni na levo in desno hemisfero. Če imate levo in desno možgansko hemisfero razvito enako, najverjetneje brez težav uporabljate obe roki, kar imenujemo ambidekstrija.
Kaj je kalejdoskop?

Zanimivost: Kalejdoskop je leta 1816 izumil škotski znanstvenik dr. David Brewster in ga leta 1817 tudi patentiral.
V Amesovi sobi se ustvari optična iluzija:

Zanimivost: Amesova soba je dobila ime po njenem izumitelju, ameriškem znanstveniku Adelbertu Amesu ml., ki jo je zasnoval leta 1946.
Optična iluzija je:

Zanimivost: Leta 1981 sta David Hubel in Torsten Wiesel prejela Nobelovo nagrado za njune raziskave o tem, kako človeški um interpretira različne komunikacije, poslane iz očes.
Recikliranje je:

Zanimivost: Leta 2008 je potekal projekt Očistimo Slovenijo v enem dnevu! Po uradnih podatkih je sodelovalo 270.000 ljudi. Odstranili so 12.000 ton odpadkov s 7000 divjih odlagališč.
Kaj je električna energija?

Zanimivost: V slovenskih gospodinjstvih porabimo več kot 80% energije za ogrevanje in pripravo tople vode. Preostalih 20% energije porabimo za delovanje velikih gospodinjskih aparatov, kuhanje in razsvetljavo.
Kaj predstavlja bela palica?

Zanimivost: Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je na svetu okoli 285 milijonov ljudi s hujšimi okvarami vida, od tega 39 milijonov slepih in 246 milijonov slabovidnih.
Kako hitro potuje svetloba? Približno:

Zanimivost: Ideja, da bi pošiljali podatke s pomočjo svetlobe, izvira že iz 18. stoletja. Šlo je za "optične telegrafe", vrsto nekakšnih semaforjev na posebnih stolpih, kjer so bili operaterji, ki so signale prenašali na naslednje stolpe.
Van de Graaffov generator je:

Zanimivost: Van de Graaffovi generatorji se danes še vedno uporabljajo kot pospeševalniki, in sicer za ustvarjanje energijsko zmogljivih snopov delcev in rentgenskih žarkov na področju jedrskih raziskav in nuklearne medicine.
Kaj je plazma?

Zanimivost: Danes se plazme uporabljajo na številnih področij tehnologije. Lahko jo uporabljamo v industriji za obdelavo materialov, v vsakdanjem življenju pa jo najdemo v neonskih lučeh in plazma televizorjih.